398 2

Wynalezienie mikroskopu bez wątpienia przyczyniło się do rozwoju nauki. To niewielkie urządzenie umożliwia obserwowanie małych obiektów, jakie są zazwyczaj niewidoczne gołym okiem i przyjrzenie się detalom drobnych obiektów, które są niemożliwe do dostrzeżenia bez stosowania ze specjalistycznego sprzętu. To tylko dzięki naszym zaletom optycznym, mikroskopy przyczyniły się do wzrostu badań nad mikroświatem dodatkowo jego siłą.

 

W 1590 r. dwóch Holendrów Zachariasz Janssen także jego ojciec Hans wykonali pierwsze konstrukcje mikroskopów optycznych. Stworzone przez nich urządzenia używały do oświetlania obserwowanych obiektów światło dzienne. Ze względu na powiększenie zaledwie 10 razy, mikroskopy nie spotkały się z nałogiem w świecie nauki. Rewolucję zapoczątkował Antonie van Leeuwenhoek, który wcielił się udoskonaleniem konstrukcji mikroskopu oraz rozwinął pracę tych narzędzi w XVII wieku. To dopiero dzięki książki tego wynalazcy nad mikroskopami zawdzięczamy rozwój nauki, głównie mikrobiologii.

Z biegiem lat mikroskopy znalazły szerokie zastosowanie. Dużą popularnością napawają się zwłaszcza mikroskopy laboratoryjne, które stawiane są zwłaszcza w świetle używającym w tłu jasnym. Stanowią doskonałe wyposażenie także w laboratoriach naukowych, jak zarówno w laboratoriach medycznych. Wiele rodzajów tych urządzeń pozwala odbiorcy na wykonaniu wielu technik obserwacji, co jest nieodzowne podczas pracy badawczej. Ich optyka pozwoli na przeprowadzenie bardzo dokładnych obserwacji. Najnowocześniejsze mikroskopy pozwalają nie jedynie na bliską rozbudowę w przyszłości, jak oraz na podłączenie kamery. Wiodący producenci tych narzędzi umożliwiają ich wieloletnią trwałość.