Atex 137 standard

Wielka metalowa szafa, albo śmieszne przyczepione worki do szerokich wielkich wiader, to często wygląd odpylacza, włączony wydaje głośne, ssące dźwięki. Często może oglądali takie śmieszne urządzenia na halach produkcyjnych, ale mało kto przeznacza na nie uwagę.

Takie urządzenie to dust collector, czyli odpylacz przemysłowy, dzięki niemu powietrze w wielkich halach przemysłowych jest piękne, oraz wszystkie jego zanieczyszczenia wchłonięte przez wspomniane wysoko urządzenie.
Odpylacze są różne, na przykład odpylacz przypominający szafę, zasilany prądem trójfazowym o mocy 1,5 kW, z filtrem oczyszczanym sprężonym powietrzem, przepływ powietrza w takim odpylaczu to 1500m3/h. W takim oczyszczaczu na stałe jest umieszczony panel sterowania nim, natomiast na jego wyniku uważa się tłumik wyciszający jego pracę. Innym przykładem jest oczyszczacz workowy. Odpylacze workowe są złote do czyszczenia powietrza z wszelkich pyłów, filtry workowe czyści się na ogół ręcznie poprzez przedmuchanie powietrzem lub mechanicznie poprzez wstrząsanie.
Ponieważ odpylacze są zrobione tak, że powietrze może w nich płynąć w obie strony, zimą pełnią również rolę wdmuchiwania na halę ciepłego powietrza. Odpylacz przemysłowy przygotowany jest z treściami atex, czyli wszelkie materiały, z których jest przygotowany są przeciwwybuchowe. Dzięki występowaniu odpylaczy, rękawów wciągających czy wszelkiego typu odciągów na halach produkcyjnych powietrze jest prawidłowe, przefiltrowane a warunki pracy dobre z treściami ogólnego BHP.
Kiedyś ludzie chodzący w niebezpiecznych dla zdrowia warunkach
byliśmy skutki takiej praktyce w późniejszych stanach własnego życia, praktycznie funkcja w warunkach szkodzących zdrowiu była ilością i nikt nie przyjmował się stanem pracownika. Dzisiaj pracodawca stara się myśleć o warunki pracy, oraz w wyjątkowych przypadkach pracownicy posiadają już zgłosić się do wniosku i konkurować o swoje dobra.
To wszelkiego typu urządzenia ułatwiające bycie oraz sprawiające, że warunki książki są bezpieczne, stawia się w fabrykach i mieszkaniach, które tego wymagają.Producenci proponują coraz to różniejsze i prostsze w użyciu urządzenia, ponieważ odpylacze są teraz w budowie aktywnej także jako małe urządzenia, wykorzystywane do mniejszego zanieczyszczenia.