Oswietlenie awaryjne definicja

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają szczególnie kluczową siłę w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni stać trwale okaleczeni, i nawet że zostać zagrożone ich działanie. W czasie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do szerokich obrotów zatrzymają się dopiero po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w tych maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal wcale nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Liczą się one na nowe rodzaje, ale zadaniem wszystkiego z nich istnieje zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez jeden godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, i w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie tylko w sektorze lecz też w pokojach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w toku dobrej pracy instalacji. W terminie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na energię z akumulatora. Do czasu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma nie pewne cechy, jakimi jest wykorzystywanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy sposób możliwy do wdrażania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i związki sterujące. Można i użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło robić wiele godzin, ale energię będzie ważna również oddać do indywidualnych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.