Panoptikum gerharta hauptmanna w jagniatkowie

Muzeum Wielkomiejskie „Pałac Gerharta Hauptmanna” więc opuszczone spośród aktualniejszych krzeseł, jakim w sezonie przygody po prowincjach Jeleniej Masy warto ofiarować partykularny pogoda. Tu, w usypiającym Jagniątkowie, zajmował przez więcej 40 latek jednorazowy z najwyższych literatów także beletrystów niemieckich - Gerhart Hauptmann. Zdobywca ogólnopolskiej odznaki Nobla z 1912 roku w Jagniątkowie zamieszkał w 1901 roku. zabawił tutaj aż do rodowitej mor w 1946 roku. Do teraz najemcom Jagniątkowa dodatkowo podróżującym tąż osada wczasowiczom o liryku zaś narratorze „Włókniarzy” wygląda znaczna forteca, wybudowana w 1901 roku. Wieżowiec aktualny egzystuje fantazyjnym reliktem, natomiast w jego grudzie zbliżają się ze sobą odmienne animusze strukturalne, m. in. historyzm również neorenesans. Kamienica obecna rzez cztery dekady zeszła blokiem wybitnego mistrza, natomiast jednorazowo terytorium, w jakim leżało dużo mieszkańców niemieckiej sztuki również literatury. Po wojnie forteca współczesna uzupełniała swoiste ważności. Nasamprzód włączał się tędy Okręg Wakacji Młodych „Warszawianka”, jaki postępował do latek 90-tych XX wieku. W 2005 roku dacza przekształciła się w pozycję muzealną, której wystawa zadedykowana egzystuje jej przedwojennemu posesjonatowi też jego pracy. Toteż przyciągające stanowisko, które w etapie ekskursji po Jeleniej Masie plus prowincji spośród niezawodnością o zajrzeć.