Pyl wulkaniczny

Fabryki to stanowiska, w których codziennie z obowiązującego surowca, którym pewno żyć kamień, piasek, polimery, substancje chemiczne, metal i sporo innych, tworzone są przedmioty codziennego użytku. Liczbie tych materiałów idą w tysiące, a nawet setki tysięcy dziennie.

Podczas obróbki maszynowej każdego produktu zasadniczo odbija się odpady do określonych pojemników, które następnie opróżnia się i utylizuje odpad. Jednak podczas takiego skrawania, na przykład granitowej płyty, widocznym jest podejmowanie się w powietrzu znacznych sumy pyłu. Jest on zmielony tak drobno, że nawet nasza jama nosowa wyspecjalizowana w wyłapywaniu drobnych cząsteczek pyłów, nie jest w bycie takiego zanieczyszczenia zatrzymać, i wszelkiego dnia pracownik wykonujący codzienne prace produkcyjne wdycha spore liczbie takich pyłów. Mogą one skrzywdzić mu łatwo, wywołując ataki kaszlu, czy reakcję alergiczną, ale najczęściej zanieczyszczenie organizmu pyłami ukazuje się dopiero po dziesięciu czy dwudziestu latach funkcji w danym sklepie w analogicznych warunkach. Wówczas przechodzimy do specjalistę z dolegliwością płucną czy pokarmową, albo jakąkolwiek inną, w współzależności od tegoż w jakie miejsce atakowały pyły, i dowiadujemy się, że polskie dolegliwości przedstawiają się tak z praktyki w współczesnym domu.

Niestety, takich sceny stanowi bardzo dużo, ale dziś potrafimy im skutecznie zapobiegać. Zamontowanie dedusting systems, czyli systemu odpylającego w fabrykach narażonych na zgubne działanie wszelkich zanieczyszczeń z pewnością zminimalizuje problem. Tak właściwie system taki jest zmuszany do jakiegoś przemysłu, bez względu na miarę zanieczyszczeń. Wiadomo, że w hucie stali ilość dymów i pyłów będzie większa niż w fabryce styropianu, niemniej chociaż w samym natomiast innym zakładzie ludzie są narażeni na szkodliwe działanie zanieczyszczeń, choć innego charakteru także w nowym stężeniu.

Jeśli jesteśmy przedsiębiorcami i starej fabrykę, powinniśmy pomyśleć o sposobie odpylającym jeszcze zanim sanepid przeprowadzi u nas wyrywkową opiekę i zmusi nam pod groźbą likwidacji zakładu jego zainstalowanie. Oczywiście, tworzyć będzie się toż z kosztami zakupu i montażu systemu filtrującego, plus być widać z kosztami modernizacji hali, na jakiej mierzy istnień on dany. Jednak zdrowie pracowników daleko jest ceną, w którą warto zainwestować, a gdy może i faktycznie będziemy musieli to dokonać.