Szkolenia pracownikow czas pracy

Wędlinami wymienia się rozmaite wyroby mięsne powstałe z materiału rozdrobnionego, z zmianie wędzonki to mięsne przetwory zrobione z pojedynczego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to a proces technologiczny, który liczy na działaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest zarejestrowanie barwy i wytworzenie charakterystycznego mięsnego smaku oraz zapachu. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości naszych wyrobów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych i gnilnych. Dzięki temu klienci mogą dłużej bawić się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że mimo noszenia w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Samym z najzwyklejszych przetworów mięsnych sprzedawanych przez hurtownie wędlin jest typowa szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka pozyskiwana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako materiał schłodzony bądź mrożony z kością albo bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna mieścić się w obszarze między jasnoróżowej po czerwoną, zaś tłuszcz zapewne żyć zabarwiony na biało, z odcieniem śmietankowym lub różowawym. Innym w pór najbardziej powszechnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest wzięta na wszelkim świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa więc nic nowego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz włożone do osłonki celulozowej lub jelita.

Określone warunki klimatyczne w bliskim regionie doprowadziły do tego, iż w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, kiedy w terenach śródziemnomorskich o mniejszej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny zawierający nie tylko mięso wieprzowe, ale same duże domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich realizacji były względy ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, dlatego jej deficyt uzupełniano innymi sposobami mięs. W obecny zabieg utrwalił żywy do tej chwili stereotyp głoszący, iż salami dostarczane jest z oślego mięsa, frankfurterki tworzy się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.